23 Şubat 2015 Pazartesi

Heidelberg Veli Akademisi'nin (Göçmen Türk Veliler İçin Veli Akademisi) çalışmaları Danimarka ve İsveç'te tanıtıldı...

Prof. Dr. Havva Engin, Danimarka’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlere ve Danimarkalılara yönelik çalışmalarıyla tanınan "Anatolien Sprog & Kultur Center"in davetlisi olarak, 19 - 21.02.2015 tarihleri arasında Danimarka'nın Kopenhag, Farum, Hillerød, Nørebro ile İsveç'in Malmö kentlerinde Türkiye kökenli göçmen velilere yönelik 5 eğitim semineri verdi.

Bu bağlamda, Heidelberg Eğitim Bilimleri Üniversitesi (Pädagogische Hochschule Heidelberg) bünyesinde faaliyet gösteren Heidelberg Göç Araştırmaları ve Kültürleraşırı Pedagoji Merkezi (Hei-MaT) ile Baden Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonu'nun; T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın malî desteğiyle 2013 yılı Aralık ayında başlattıkları ve Kasım 2014'te nihayetlenen "Göçmen Türk Veliler İçin Veli Akademisi" Projesi kapsamındaki çalışmalar ile bu çalışmalarda elde edilen tecrübeler, 19 - 21 Şubat 2015 tarihleri arasındaki eğitim seminerlerinde Danimarka ve İsveç'te yaşayan Türkiye kökenli göçmen velilerle paylaşıldı.

19 Şubat 2015 günü Farum'da [Danimarka] Farum Kültür Evi Sinema Salonu'nda; 20 Şubat 2015 günü Nørebro'da [Danimarka] Nørebro İlköğretim Okulu'nda; 21 Şubat 2015 günü Kopenhag'da [Danimarka] Kopenhag Hay İlköğretim Okulu'nda, Hillerød'da [Danimarka] Hillerød İlköğretim Okulu'nda ve Malmö'de [İsveç] Maf'da (Malmö Akademi Derneği Konferans Salonu) velilerle buluşuldu ve Göçmen Türk Veliler İçin Veli Akademisi - Heidelberg Veli Akademisi'nin çalışmaları Danimarkalı ve İsveçli Türkiyeli göçmenlere tanıtıldı.

Eğitim seminerleri, Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan Türkiye kökenli göçmen veliler arasında eğitim konularına olan hassasiyeti arttırmaya ve onlara çocuklarına eğitim sürecinde nasıl aktif olabileceklerine dair önerileri içerdi.

Ayrıca, "Göçmen Türk Veliler İçin Veli Akademisi" Projesi çerçevesinde hazırlanan üç eğitim kitapçığı "Veli El Kitabı"; "Okumanın Önemi" ve "Anadilin Önemi" de ilgili seminerlerde velilere buluşturuldu...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme