11 Şubat 2016 Perşembe

Karlsruhe: 10.02.2016 - Dr. Hüseyin Demirbaş, Uğur Dinçel ve Prof. Dr. Havva Engin, T.C. Karlsruhe Başkonsolosu R. Cem Örnekol’u Makamında Ziyaret Etti

Soldan sağa: Uğur Dinçel, T.C. Karlsruhe Başkonsolosu R. Cem Örnekol,
Prof. Dr. Havva Engin, Dr. Hüseyin Demirbaş

[@VeliAkademisiHD] - Karlsruhe merkezli SAFJ - Soziale Arbeit für Familie und Jugend e.V. yöneticilerinden Dr. Hüseyin Demirbaş, Uğur Dinçel ile Heidelberg Eğitim Bilimleri Üniversitesi Hei-MaT Direktörü Prof. Dr. Havva Engin, T.C. Karlsruhe Başkonsolosu R. Cem Örnekol’u makamında ziyaret etti.

Görüşme sırasında, Dr. Hüseyin Demirbaş ile Uğur Dinçel, Başkonsolos R. Cem Örnekol'a kurumsal bazda yaptıkları çalışmaların yanı sıra Gençlik Daireleri vasıtasıyla sosyal danışmanlık hizmeti alan göçmen ve Türkiye kökenli ailelerin ihtiyaçları hakkında bilgi verdi. Bu bağlamda, sosyal danışmanlık alanında yetişmiş Türkiye kökenli göçmen eleman açığının yüksek olduğu ifade edilerek, gençlerin söz konusu meslek dallarına yönlendirilmesi konusunda destek istendi.

Heidelberg Eğitim Bilimleri Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Havva Engin, Başkonsolos R. Cem Örnekol’a Hei-MaT'ın çalışmalarını ve projelerini kısaca tanıttı.

Prof. Dr. Havva Engin, yapılan çalışmaların, Türkçenin yetişen üçüncü ve dördüncü kuşaklar arasında yeterince konuşulmadığını ortaya koyduğunu; bu gidişatın önüne geçilebilinmesi ve Baden-Württemberg eyaleti bazında Türkçenin güçlenmesi için, Konsolosluk nezdinde görev yapan Türk Dili ve Kültürü öğretmenlerinin daha yoğun bir şekilde velilerle çalışması gerekliğini belirtti.

Türkçenin yabancı dil statüsü kazanıp, Alman örgün eğitim sistemine girebilmesinin ancak Alman üniversitelerinde yetişmiş öğretmenle ve uygun müfredatla olabileceğini anlatan Engin, zaman kaybetmeden Baden-Württemberg’te bir üniversitede Türkçe Öğretmenliği Bölümü açılması gerekliliğinin altını çizdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder