3 Ağustos 2015 Pazartesi

T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından periyodik olarak yayınlanan ARTI 90 dergisinde, Göçmen Türk Veliler için Veli Akademisi başlıklı bir değerlendirme yayınlandı: İyi bir gelecek için başarılı öğrenciler kadar bilinçli ve eğitimli veliler de şart

Heidelberg Eğitim Bilimleri Üniversitesi (Pädagogische Hochschule Heidelberg) bünyesinde faaliyet gösteren Heidelberg Göç Araştırmaları ve Kültürleraşırı Pedagoji Merkezi (Hei-MaT) ile Baden Türk Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonu'nun; T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın malî desteğiyle 2013 yılı Aralık ayında başlattıkları ve Kasım 2014'te nihayetlenen "Göçmen Türk Veliler İçin Veli Akademisi" Projesi hakkında, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından periyodik olarak yayınlanan ARTI90 dergisinin 2015 yılı Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan matbuu ve online olarak yayınlanan 10. sayısında, Erhan Şengül imzasıyla "Göçmen Türk Veliler için Veli Akademisi" [ARTI 90, 10 (2015): - matbuu yayın - s. 85 - 89 (online versiyon, s. 87 - 91)] başlıklı bir değerlendirme yayınlandı.

Değerlendirmede "İyi bir gelecek için başarılı öğrenciler kadar bilinçli ve eğitimli veliler de şart" deniliyor şu hususlara da yer veriliyor:

"Uzmanlara göre; öğrencinin okul başarı oranının yarısını, velilerin evde çocuklarıyla ev ödevlerini çalışmaları, onları değişik ders konularına ve sınavlara hazırlama aktiviteleri belirliyor. Buna ek olarak, Alman eğitim sistemi velilerden, sıkı ve düzenli bir şekilde öğretmenlerle-eğitmenlerle iletişim içinde olmalarını ve kendi çocuklarının başarılarını birebir takip etmelerini bekliyor. Değişik bir eğitim sisteminden gelen Türkiye kökenli veliler ve bu bağlamda özellikle anneler eğitim sisteminin ve aktörlerinin bu yüksek beklentileri karşısında hayli zorlanıyor."

"Başarıyla yürütülen “Göçmen Türk Veliler İçin Veli Akademisi Projesi” sadece Almanya’da değil diğer Avrupa ülkelerindeki sivil toplum kuruluşlarımız ve velilerimiz tarafından da ilgiyle karşılandı. Yapılan toplantılarda STK’lar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı yapılması imkanı ortaya çıktı."

"Proje ile Baden bölgesindeki Breisach, Buggingen, Bötzingen, Edingen - Neckarshausen, Freiburg, Gaggenau, Heidelberg, Karlsruhe, Kraichtal, Ladenburg, Lörrach, Mannheim, Schwetzingen, Waldkirch, Walldorf ve Wiesloch şehirlerinde tanıtım, bilgilendirme ve eğitim seminerleri verildi."..

İlgili derginin online versiyonunun 87 - 91 sayfaları arasında yer alan ve Erhan Şengül imzasıyla yayınlanan değerlendirmeye şu bağlantıdan ulaşılabiliyor:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme