6 Haziran 2016 Pazartesi

Prof. Dr. Havva Engin yazdı: Göç sürecinde değişen alışkanlıklar ve sağlığa etkileri

Prof. Dr. Havva Engin, 23.5.2016 günlü Zaman Almanya Gazetesi'ndeki 'Göç sürecinde değişen alışkanlıklar ve sağlığa etkileri' başlıklı yazısında; 'Sağlık konuları, bu sebepten dolayı özellikle Türkiye kökenli göçmenler için hayatî önem arzediyor; ama maalesef bireylerde hastalık durumu oluşuncaya dek yeterli ilgiyi görmüyor. Halbuki, sağlık için risk alanlarının ne olduğu daha önceden bilinse, bireyler tedbir alıp, hayatlarını daha sağlıklı yaşamaya gayret gösterebilirler.' diyor ve ekliyor:

'Çalışmalar, özellikle üçüncü kuşakta beslenmenin olumsuz, yani daha sağlıksız olarak gerçekleştiğine işaret ediyor. Yerli çocuklarla kıyaslandığında, göçmen çocuklar arasında en ciddi problemlerden birinin ‘yetersiz diş sağlığının’ olduğu görülüyor. Duruma sebebiyet veren unsurların başında, fazla şekerli içecek tüketilmesi ve diş temizliğine ebeveynler tarafından yeterince önem verilmemesi geliyor. İkinci bir risk faktörü olarak şişmanlık veya obezite ortaya çıkıyor. Erken tedbir alınmadığında, ki bu çok küçük yaşta sağlıklı beslenmeyi özümsemeyle başlıyor, çocukları ergenlik yaşlarında başlayarak ciddi kalp-damar ve kemik-kas rahatsızlıklarının beklediği gerçeğiyle karşı karşıya kalınıyor. (...) Çocukların doğumlarından itibaren, bütün sağlık taraması kontrollerinin (U-Untersuchungen) eksiksiz yapılması gerekiyor.'

İlgili gazetenin online sayfasında da 22.05.2016 günü 17:57 itibariyle yayınlanan yoruma aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabiliyor:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder