28 Haziran 2016 Salı

Prof. Dr. Havva Engin yazdı: Dijital bunama - Akıllı medya araçlarının çocuk sağlığı üzerindeki etkisi

Prof. Dr. Havva Engin, 20.06.2016 günlü Zaman Almanya Gazetesi'ndeki '“Dijital bunama”-Akıllı medya araçlarının çocuk sağlığı üzerindeki etkisi' başlıklı yazısında; 'Almanya’nın ünlü psikiyatristi, Prof. Manfred Spitzer, çok erken yaşta ellerine akıllı telefon ve tablet tutuşturulan çocukların büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığının altını çizdi ve bu çocuklarda motorik kabiliyetin gelişemediğini, bunun da dil öğrenime olumsuz etki yaptığını vurguladı.' diyor ve ekliyor:

'Gerçek Dünya’da deneme-yanılma yöntemiyle öğrenmeden mahrum bırakılmış bir çocuk için, dijital aletler hiç bir şekilde alternatif oluştur(a)mamaktadır; zira yanılmanın sonuçlarını görme imkânı olmamaktadır. Gerçek Dünya’da üst üste konan taşlardan kurulmuş kule çöktü mü, taşlar bütün mekânda dağılır ve yeniden toplanması gerekir. Virtüel (sanal) Dünya’da, yani bilgisayar ekranında, taşlar düşse de hemen yan yana dizilir; çocuk için tecrübe olamaz ve böylelikle hafızasında iz bırakmaz. (...) 'Akıllı' dijital aletlerin kullanımı bireyi akıllı yapmıyor, en iyi ihtimalle bireyin yeni bilgiye ulaşımını hızlandırıyor. 'Akıl'; bireyin bilgi, birikim ve tecrübesini harmanlaması, düzenlemesi ve sınaması sonucu olarak ortaya çıkıyor. Onun için, ebeveynlerin, çocuklarını bu yönde öğrenmeye teşvik etmeleri hayatî önem taşıyor.'

İlgili gazetenin online sayfasında da 19.06.2016 günü 16:52 itibariyle yayınlanan yoruma aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabiliyor:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder