15 Haziran 2016 Çarşamba

Prof. Dr. Havva Engin yazdı: Çocuğunuz duraksız ve dikkatsizse, yediğini – içtiğini kontrol edin!

Prof. Dr. Havva Engin, 06.06.2016 günlü Zaman Almanya Gazetesi'ndeki 'Çocuğunuz duraksız ve dikkatsizse, yediğini – içtiğini kontrol edin!' başlıklı yazısında; '2010 yılından itibaren, Almanya’da birçok şekerleme ürünün üzerinde zorunlu olarak “çocukların hareketliliğini ve dikkatini olumsuz yönde etkileyebilir” (Kann Aktivität und Aufmerksamkeit bei Kindern beeinträchtigen) ibaresinin bulundurulması gerekmektedir. Nedeni de, son yıllarda, bu ürünlerin içinde bulunan tatlandırıcıların ve sunî boyaların, gelişim yaşındaki çocuklar üzerinde olumsuz etki yaptığı kuşkusudur.' diyor ve ekliyor:

'Almanya’da BARMER Sağlık Kasası’nın (BARMER Krankenkasse) bir raporuna göre, 2006-2011 yılları arasında çocuklar arasında ADHS olarak adlandırılan “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” yüzde 42 artış göstermiştir. 620.000 çocuğun ADHS tedavisi için ilaç kullandığı belirtiliyor.. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki John Hopskins Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, ADHS semptomları gösteren çocukların, beslenme bozukluğuna yakalanma riskinin, “normal” çocuklara göre 12 misli arttığını ortaya koyuyor. Almanya’da yapılan çalışmalar da bu verileri destekliyor. (...) Çocuklarda tatlandırılmış, boyalı çerezlerin ve şekerlemelerin tüketimi en aza indirilmeli; mümkün olduğunca organik ve doğal boyalarla renklendirilmiş ürünler tüketilmeli. Çocuklar, “soft drink” denen içeceklerden ziyade, su veya doğal meyve suyu içmeye teşvik edilmeli.'

İlgili gazetenin online sayfasında da 03.06.2016 günü 17:50 itibariyle yayınlanan yoruma aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabiliyor:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder